Rekrutacja na podwójny dyplom 2023/2024

zmień rekrutację anuluj wybór

Oferta prezentowana na tej stronie ograniczona jest do wybranej rekrutacji. Jeśli chcesz zobaczyć resztę oferty, wybierz inną rekrutację.

EMLex

Szczegóły
Kod BWZ-2D-EMLEX
Jednostka organizacyjna Uniwersytet Śląski w Katowicach
Obecnie nie trwają zapisy w wybranej rekrutacji.

Minione tury w tej rekrutacji:
  • Tura 1 (08.08.2023 07:00 – 27.11.2023 10:20)

Trwające tury w innych rekrutacjach:
  • Rekrutacja na podwójny dyplom 2024/2025
    Tura 1 (20.05.2024 11:00 – 30.04.2025 23:59)

Na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Śląskiego prowadzone są europejskie studia leksykograficzne (European Master in Lexicography, EMLex), które realizuje wspólnie osiem placówek naukowych z Europy i Afryki:

  • Uniwersytet Śląski w Katowicach (Polska),
  • Friedrich-Alexander-Universität Erlangen-Nürnberg (Niemcy),
  • Károli Gáspár Református Egyetem Budapest (Węgry),
  • Université de Lorraine (Nancy, Francja),
  • Universidade do Minho (Braga, Portugalia),
  • Università degli Studi Roma Tre (Włochy),
  • Universidade de Santiago de Compostela (Hiszpania),
  • Stellenbosch University (Republika Południowej Afryki).

EMLex to specjalność oferowana na II stopniu studiów, która zdobyła grant Erasmus Mundus Joint Master Degree. Zajęcia, realizowane w języku niemieckim i angielskim, skierowane są do studentów, którzy chcą pogłębić wiedzę w zakresie leksykografii teoretycznej i praktycznej. W ramach programu studiów studenci doskonalą kompetencje językowe na zajęciach z praktycznej nauki języka obcego. Drugi lub trzeci semestr spędzają za granicą na uniwersytecie partnerskim. O przyjęcie na studia EMLex mogą ubiegać się kandydaci, którzy uzyskali dyplom licencjata lub magistra na kierunkach filologicznych lub na kierunku lingwistyka stosowana, znający język niemiecki i angielski na poziomie B1/ B2.

Studia umożliwiają poznanie zasad warsztatu leksykografa i najnowocześniejszych technik komputerowych. Absolwenci są przygotowani do pracy w wydawnictwach naukowych i komercyjnych, w zakresie zestawiania słowników tradycyjnych i elektronicznych, począwszy od opracowania koncepcji do jej (także technicznej) realizacji. Posiadają kompetencje przydatne w pracy redakcyjnej, selekcji i opracowywaniu danych, pracy z korpusami, bazami danych itp. oraz w zakresie doskonalenia zawodowego. Ich wiedza i umiejętności są przydatne także w pracy w sektorze edukacyjnym, w mediach, instytucjach kulturalnych oraz w przemyśle i dużym firmach w sektorze usługowym. Wykształcenie, które ma solidną bazę teoretyczną, umożliwia im również podjęcie pracy o charakterze naukowym. W ramach programu studiów studenci odbywają praktyki, wybierając często zagraniczne firmy lub instytuty naukowe, także te spoza Europy, np. Kanady, Izraela czy Republiki Południowej Afryki.