Kurs przygotowujący z języka polskiego zakończony egzaminem weryfikującym znajomość języka polskiego na potrzeby podjęcia studiów na UŚ
W mocy od: 23 czerwca 2023
Zasady kwalifikacji
Opłata za udział w kursie zakończonym egzaminem wynosi 100 PLN
Informacje o kursie przygotowującym z języka polskiego zakończonym egzaminem weryfikującym znajomość języka polskiego
Kurs przygotowujący z języka polskiego
Kurs przygotowujący z języka polskiego składa się z zestawu materiałów edukacyjnych dostępnych online, zawierających przykładowe zadania pozwalające na udoskonalenie znajomości języka polskiego, zdobycie nowych kompetencji w zakresie języka polskiego oraz na weryfikację uzyskanej podczas kursu wiedzy. Po zakończeniu każdego z zadań, uczestnik kursu będzie miał możliwość zapoznania się z prawidłowymi odpowiedziami. Kurs składa się w całości z materiałów przygotowanych przez specjalistów z wieloletnim doświadczeniem w zakresie nauczania cudzoziemców języka polskiego, będących pracownikami Szkoły Języka i Kultury Polskiej Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.
Kandydat musi wziąć udział w kursie przygotowującym z języka polskiego przed przystąpieniem do egzaminu weryfikującego znajomość języka polskiego.
Egzamin weryfikujący znajomość języka polskiego
Egzamin weryfikujący znajomość języka polskiego składa się z dwóch części:
- testu pisemnego (na platformie Moodle),
- rozmowy z kandydatem (przez platformę Zoom).
Kandydat zobowiązany jest przystąpić do obu części egzaminu. Uzyskanie pozytywnego wyniku z części pisemnej egzaminu jest podstawą do dopuszczenia kandydata do części ustnej. Warunkiem zdania egzaminu jest uzyskanie pozytywnego wyniku z obu części egzaminu (pisemnej i ustnej).
CZĘŚĆ PISEMNA
INSTRUKCJA UDZIAŁU
Egzamin pisemny ze znajomości języka polskiego odbywa się na platformie Moodle. Aby mieć możliwość udziału w egzaminie, kandydat zobowiązany jest:
1. zalogować się na platformę Moodle (https://el.us.edu.pl/jpo/) przy użyciu:
® adresu e-mail zarejestrowanego w systemie IRK,
® hasła używanego podczas logowania do systemu IRK;
2. przełączyć klawiaturę na język polski (jeśli kandydat ma taką możliwość) – podczas egzaminu należy pisać wyłącznie w języku polskim;
3. przystąpić do egzaminu i uzupełnić wszystkie jego części.
DODATKOWE INFORMACJE
Test pisemny podzielony jest na dwie części:
- rozumienie tekstu pisanego,
- leksykę i gramatykę.
Do egzaminu kandydat może przystąpić tylko jeden raz (w przypadku uzyskania oceny negatywnej istnieje możliwość przystąpienia do kursu zakończonego egzaminem w kolejnym naborze na studia).
Czas na wypełnienie egzaminu to 45 minut. Po upływie tego czasu test zamknie się automatycznie, a wszystkie odpowiedzi udzielone przez kandydata zostaną zapisane.
PUNKTACJA
- Maksymalna liczba punktów do uzyskania z egzaminu pisemnego: 100 punktów;
- Wynik pozwalający na uzyskanie oceny pozytywnej: minimum 60 punktów.
CZĘŚĆ USTNA
INSTRUKCJA UDZIAŁU
Egzamin ustny weryfikujący znajomość języka polskiego odbywa się na platformie Zoom. Aby mieć możliwość udziału w egzaminie, kandydat zobowiązany jest:
- włączyć kamerę i mikrofon – kandydat nie zostanie dopuszczony do udziału w egzaminie bez włączonej kamery oraz sprawnego mikrofonu;
- o godzinie wskazanej przez system IRK (lub kilka minut wcześniej) połączyć się z egzaminatorem – link do rozmowy z egzaminatorem zamieszczony jest na indywidualnym koncie kandydata w systemie IRK;
- poczekać, aż egzaminator dopuści kandydata do egzaminu po zakończeniu rozmowy z poprzednim kandydatem – kandydat zobowiązany jest oczekiwać na rozpoczęcie egzaminu i stosować się do poleceń egzaminatora, nie powinien rozłączać się podczas oczekiwania na rozmowę, która może być opóźniona np. z przyczyn niezależnych lub problemów technicznych;
- przygotować i okazać egzaminatorowi dokument tożsamości za pośrednictwem kamery;
- przeczytać tekst wysłany przez egzaminatora za pośrednictwem platformy Zoom;
- przystąpić do rozmowy i odpowiedzieć na pytania egzaminatora.
DODATKOWE INFORMACJE
Dokładna godzina i data rozmowy zostanie zamieszczona na indywidualnym koncie kandydata w systemie Internetowej Rejestracji Kandydatów. Część ustna egzaminu prowadzona będzie wyłącznie w języku polskim. Czas trwania egzaminu: około 20 minut.
Podczas rozmowy oceniane będą:
- stopień zrozumienia pytań zadawanych przez egzaminatora,
- ogólna umiejętność posługiwania się językiem polskim (poprawna wymowa, znajomość struktur gramatycznych i słownictwa oraz np. umiejętność wyjaśniania, argumentowania, zwracania się do rozmówcy, płynność wypowiedzi, komunikatywność),
- znajomość słownictwa i podstawowej terminologii związanych z wybranym kierunkiem studiów,
- podstawowa wiedza z zakresu wybranego kierunku studiów.
PUNKTACJA
- Maksymalna liczba punktów do uzyskania z egzaminu ustnego: 50 punktów;
- Wynik pozwalający na uzyskanie oceny pozytywnej: 30 punktów.
Kurs przygotowujący z języka polskiego i egzamin weryfikujący znajomość języka polskiego na potrzeby podjęcia studiów na UŚ w roku akademickim 2024/2025
Zapisy na kurs przygotowujący z języka polskiego zakończony egzaminem weryfikującym znajomość języka polskiego.
Kurs przygotowujący z języka polskiego zakończony egzaminem weryfikującym znajomość języka polskiego przeznaczony jest dla kandydatów aplikujących na studia prowadzone w języku polskim na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach.
Terminy rejestracji
- 1 tura zapisów na kurs zakończony egzaminem dostępna jest w okresie od 11.06.2024 roku od godziny 12:00 do 23.06.2024 roku do godziny 23:59 czasu polskiego.
- 2 tura zapisów na kurs zakończony egzaminem dostępna jest w okresie od 25.06.2024 roku od godziny 12:00 do 7.07.2024 roku do godziny 23:59 czasu polskiego.
- 3 tura zapisów na kurs zakończony egzaminem dostępna jest w okresie od 22.07.2024 roku od godziny 12:00 do 22.08.2024 roku do godziny 23:59 czasu polskiego.
UWAGA! Podczas rekrutacji na semestr zimowy roku akademickiego 2024/2025 (czyli na studia rozpoczynające się 1.10.2024 roku) dostępne będą tylko 3 edycje kursu zakończonego egzaminem weryfikującym znajomość języka polskiego. Kandydaci proszeni są o zwrócenie uwagi na ostateczny termin na wgranie dokumentu potwierdzającego znajomość języka polskiego w ramowych harmonogramach rekrutacji:
- Studia pierwszego stopnia oraz jednolite studia magisterskie - stacjonarne i niestacjonarne,
- Studia drugiego stopnia - stacjonarne i niestacjonarne.
Opłata
Opłata za udział w kursie zakończonym egzaminem wynosi 100 PLN.
W kursie i egzaminie mogą wziąć udział tylko kandydaci, którzy dokonali opłaty. Na opłaty oczekujemy najpóźniej do:
- 25.06.2024 roku - dla 1 tury zapisów;
- 9.07.2024 roku - dla 2 tury zapisów;
- 24.08.2024 roku - dla 3 tury zapisów.
Harmonogram kursu zakończonego egzaminem
Terminy dla 1 tury
Kandydaci, którzy dokonali opłaty za udział w kursie zakończonym egzaminem, mogą przystąpić do uczestnictwa w kursie w następujących terminach:
Od 11.06.2024 roku od momentu zarejestrowania opłaty w systemie IRK:
- rozpoczęcie kursu przygotowującego z języka polskiego na platformie Moodle (https://el.us.edu.pl/jpo/). Kandydaci będą mieli możliwość:
- rozwiązać zadania przygotowujące do testu;
- rozwiązać przykładowy test sprawdzający znajomość języka polskiego jako obcego;
- wysłuchać nagrania przykładowej rozmowy z kandydatem na studia.
W dniu 26.06.2024 w godzinach od 10:00 do 23:59 czasu polskiego przeprowadzana będzie część pisemna egzaminu z języka polskiego na platformie Moodle (https://el.us.edu.pl/jpo/). Kandydaci będą mieli możliwość:
- wyświetlić, przeczytać i potwierdzić oświadczenie o samodzielnym udziale w egzaminie;
- przystąpić do egzaminu pisemnego z języka polskiego.
W dniach 1.07.2024, 3.07.2024, 4.07.2024 roku od godziny 10:00 czasu polskiego będą przeprowadzane egzaminy ustne z języka polskiego za pośrednictwem programu Zoom. Każdemu z kandydatów, którzy zdali egzamin pisemny z języka polskiego zostanie wyznaczony konkretny termin i godzina egzaminu - informacja będzie udostępniana na indywidualnym koncie kandydata w systemie IRK w zakładce „Zgłoszenia rekrutacyjne”. Termin egzaminu zostanie przypisany automatycznie - nie ma możliwości wyboru terminu przez kandydata.
Aby się zapisać na kurs proszę przejść na stronę: Zapisy na kurs i egzamin z j. polskiego.